Průvodce airsoftovou optikou (vše o kolimátorech a zaměřovačích)
Autor: Luc N.
– 10 minut čtení
Vzpomínám, jak jsem si před pár lety sedl a přemýšlel nad tím, proč pořád zůstávám v poli poražených. Nechápal jsem to. Myslel jsem si, že dělám všechno správně. Dokud jsem si nevšiml zvláštního zařízení, které měl na zbrani připevněné můj kamarád.
Airsoftová optika. To bylo přesně to, co jsem potřeboval! Hned jak jsem se vrátil domů, zapnul jsem počítač a našel ten správný zaměřovač. Jakmile dorazil, vybalil jsem ho rychle z krabice a nadšeně jej namontoval na svou elektrickou airsoft zbraň (AEG).
Airsoftová optika je pravděpodobně to nejužitečnější příslušenství, jaké si hráč může na zbraň přimontovat. Optika je dostupná ve všech možných tvarech, funkcích a typech a je určená pro různá použití. Každé zařízení je navrženo pro jiný účel. Optika vůbec NEVYLEPŠÍ vaši zbraň. Místo toho zvýší VAŠI schopnost vyhledat cíle a přesně na ně vypálit.
Optika je skvělý nástroj. Díky ní najdete více cílů, přesně určíte polohu nepřítele, přesněji zacílíte ránu, atd. Prostě, mít na své zbrani namontovanou optiku má MNOHO výhod.
Ale jakou airsoft optiku byste si měli pořídit?
No, to tak trochu závisí na vašem herním stylu a na situacích, v jakých se při hře ocitáte nejčastěji. Je nutné mít na paměti, že některé druhy optiky jsou určeny pro boj v zblízka, zatímco jiné jsou navržené speciálně pro odstřelování cílů vzdálených i stovky metrů. Takže opravdu to záleží na tom, jak hru hrajete.
Různé druhy optiky
Na trhu je OBROVSKÉ množství optiky různé konstrukce. Různé značky, typy a tvary určené pro různé druhy zbraní. Nicméně, i přes velké množství druhů lze optiku rozdělit do 3 hlavních skupin.
Jsou to kolimátory bez zvětšení, dále zvětšovací moduly s malým zvětšením a zvětšovací moduly s velkým zvětšením.
Teď si projdeme jednotlivé typy optiky a uvidíme, který se bude nejlépe hodit pro vás.
Kolimátory
Jste typem hráče, který často hraje hry na boj zblízka. Anebo jste opravdu agresivní hráč a rád se k nepříteli přibližujete na krátkou vzdálenost. Pak by vám měl kolimátor vyhovovat.
Tyto typy zaměřovačů nedisponují zvětšením. Na kolimátoru není žádný zoom. Ačkoli se to mnohým nováčkům může zdát divné, JE pro to praktický důvod. A to tento.
Když používáte zaměřovač se zvětšením, zažíváte vlastně pocit tunelového vidění. To znamená, že vidíte pouze to, co je v záběru mířidla. Vše, co se nachází mimo vaše zorné pole, VŮBEC nevidíte. Čili, může se kolem vás dít mnoho věcí, které prostě nezaznamenáte.
Obrázek: Vaše zorné pole / Bez zvětšení / Se zvětšením
Když používáte kolimátor, můžete mít otevřené obě oči. Takže místo toho, abyste zaměřovali pouze jedním okem, budete mít stále slušný přehled o tom, co se děje okolo vás. Z toho důvodu budete také pociťovat méně tunelového vidění. Jestli už jste někdy hráli nějakou střílečku, asi víte, o čem mluvím.
A to není všechno. S optikou bez zvětšení najdete svůj cíl MNOHEM rychleji než přes klasický puškohled. Prostě proto, že tunelové vidění nenastane.
Ale ještě jednou zdůrazňuji, záleží to na tom, jaký typ hráče airsoftu jste. Takže, pokud jste zvyklí střílet z relativně blízké nebo střední vzdálenosti, kolimátory bez zvětšení jsou v pohodě. Ale řekněme, že jste v roli určeného odstřelovače nebo osamělého snajpra.
Čili, pokud dáváte přednost krytu a z něj střílíte na dlouhé vzdálenosti, tak si nejspíš budete chtít pořídit optický zaměřovač se zvětšením.
Zvětšovací moduly s malým zvětšením
Pokud jste zvyklí střílet na delší vzdálenosti nebo se raději kryjete a odstřelujete hráče z bezpečné vzdálenosti, tak toto jsou zaměřovače pro vás. Tyto zvětšovací moduly mají malé, maximálně 4násobné zvětšení.
S pomocí zvětšovací optiky s malým zvětšením si cíle můžete přiblížit, takže je lépe a jasněji uvidíte. Také díky ní uvidíte, kam se trefují vaše BB kuličky (ve dne).
Zvětšovací moduly s malým zvětšením zapadají svou konstrukcí mezi mířidla bez zvětšení a vysoce účinnou optiku. Protože zvětšení v nich není moc velké, rychleji najdete cíl. Tato optika je určena pro hráče na střední až dlouhé vzdálenosti. Pro boj zblízka a v těsných prostorách se ale moc nehodí.
Jestli se neumíte rozhodnout mezi kolimátorem a zvětšovacím modulem, můžete si dokonce pořídit zaměřovač s výklopnou (flip-to-side) montáží. Tento typ vám umožní jednoduše střídat oba typy zaměřovačů. Takže, když se ocitnete v bojové situaci, odklopíte zaměřovač se zvětšením na stranu a místo něj použijete kolimátor.
Zvětšovací moduly s velkým zvětšením
TOHLE je typ puškohledu, který by měl používat odstřelovač. Pokud máte zbraň s dostřelem 70 nebo 80 metrů, pak by vám tyto zvětšovací moduly s velkým zvětšením měly pomoci k vyšší efektivitě v hracím poli. Zvětšovací moduly s velkým zvětšením jsou určeny výhradně pro hráče s dlouhým dostřelem, takže pokud rádi hráče odstřelujete z velké dálky, měli byste si pravděpodobně jeden takový pořídit.
Nicméně, je důležité zmínit, že airsoftové zbraně obecně moc daleko nedostřelí. I když airsoftové zbraně UMÍ dostřelit až k 91 metrům, tak dosah jejich střelby je téměř nic v porovnání s opravdovými palnými zbraněmi. Abychom si to ukázali v kontextu, srovnejme si dostřel opravdové odstřelovací pušky (M24) a airsoftovou napodobeninou.
Obrázek:
Dostřel (yardy): Airsoftová odstřelovací puška / M24 (ráže 51 mm) / M24 (ráže .338)
Takže, jak vidíte na obrázku výše, airsoftové zbraně nemají dlouhý dostřel. Z tohoto důvodu bych při výběru zvětšovací optiky s velkým zvětšením nešel výše než na 7 nebo 8násobné zvětšení. Na to, abyste stříleli na někoho, kdo je 90 metrů daleko, je to prostě zbytečně moc.
Kromě toho by vaše zbraň měla být alespoň docela přesná. Pokud svou zbraní ani nezasáhnete cíl na dlouhou vzdálenost, se zvětšovacím modulem s velkým zvětšením se vůbec neobtěžujte. Nejdřív je potřeba, abyste uměli zasáhnout cíl.
Dále byste měli vědět, že zvětšovací moduly s velkým zvětšením jsou v arénách pro boj zblízka prakticky k ničemu. To proto, že mezi vámi a nepřítelem prostě není v poli dost místa na to, aby byla tato optika k něčemu užitečná.
A ještě další věc k zamyšlení. Vaše zorné pole se ještě VÍCE zúží. To mějte během střílení na cíle pomocí tohoto puškohledu na paměti. Vždy se jednou za čas rozhlédněte po okolí, abyste se ujistili, že vaše pozice je stále bezpečná.
Ale nejdříve…
Než poběžíte do obchodu s airsoftovým vybavením, abyste si pořídili tu nejvychytanější optiku, měli byste si nejprve říct, jaký je váš herní styl. Můžete to udělat tak, že budete nejdříve hrát s levným železným zaměřovačem, a poté si případně koupíte nějakou stylovou optiku.
Zde jsou důvody, proč to nechcete uspěchat a kupovat optiku, která pro vás není. Řekněme, že máte zvětšovací optiku, ale ukáže se, že hrajete pouze hry na boj zblízka, nebo hraní na blízko prostě preferujete. V tom případě by optika byla plýtváním penězi a její používání by poškodilo vaši schopnost boje v airsoftovém poli.
Takže, nejdříve bych vám doporučil, abyste si ujasnili jak VY chcete hru hrát. Než se ponoříte do širého a komplikovaného světa optiky, zaměřovačů a objektivů, nejdříve si airsoft vyzkoušejte,
Potřebuji kryt objektivu?
Ano. Velice vám doporučuji si kryt objektivu pořídit. Ochrání vaši optiku před zásahem zbloudilé BB střely a prostřelením. Nestojí zase tak moc a později vám to může ušetřit OBROVSKÉ množství problémů. Nechcete přece, aby přiletěla náhodná kulička a zasáhla vaši zbraň přímo do objektivu.
Váš VELICE drahý zaměřovač by se tak dokonce mohl i zničit. No, a vy byste opět museli sáhnout do kapsy pro pár tisíc na nový. Takže si určitě nějaký typ ochrany objektivu pořiďte. Tím ochráníte svou drahocennou optiku tak, aby se jí nic nestalo.
Kryt objektivu si můžete dokonce vyrobit sami. Existuje materiál, který se pro tyto účely OPRAVDU hodí, a to je polykarbonát. Je opravdu silný a bez problémů zvládne i několik zásahů BB kuličkou. Slyšel jsem, že firma Lexan prodává dobré polykarbonátové desky za docela slušnou cenu.
Z jedné takové desky si vyrobíte dostatek ochranných krytů až na 20 zaměřovačů.
Je to jednoduché. Najděte nějaký předmět, který odpovídá tvarem a velikostí objektivu na vašem zaměřovači. Překreslete jej na polykarbonátovou desku a vyřízněte (radši větší než menší).
Kryt pak na zaměřovač navlékněte nebo jej můžete i přilepit trochou lepidla, aby se nehýbal. No a je hotovo, můžete jít hrát! Já osobně jsem na několik svých zaměřovačů desky Lexan použil a fungují velmi dobře.
Pokud nechcete riskovat a vyrábět si svůj vlastní kryt objektivu, dají se koupit už od 250 korun. Ale jsou o dost dražší než polykarbonátové desky a některé po zásahu BB kuličkou praskají.
A co optika pro skutečné zbraně?
Pojem „real steel“ (česky „skutečná ocel“) je spojení, které se v angličtině používá, když chcete popsat něco, co je vyrobené pro opravdovou zbraň. Takže například real steel puškohled je puškohled vyrobený pro skutečné zbraně.
Pravdou je, že napodobeniny zbraní na airsoft jsou vyrobeny tak, aby vypadaly jako jejich skutečné protějšky, takže na některé airsoftové zbraně je možné montovat příslušenství pro skutečné zbraně. Takže, měli byste používat real steel optiku? Má to pár výhod a nevýhod, o kterých byste asi měli vědět dřív, než se pro nějakou rozhodnete.
Výhody
- Tento typ optiky je vyroben v té nejvyšší kvalitě (záleží samozřejmě na značce). Real steel optika bude MNOHEM odolnější a zvládne horko, vlhkost i tvrdé nárazy. Je to vojenská kvalita. A pokud ji nezničí přímý zásah, poměrně dlouho vám vydrží.
- Zvládne zpětný ráz plynové zbraně. Tyto typy airsoftových zbraní mají v sobě zpětný ráz zabudovaný. Protože většina airsoftových zbraní nemá zpětný ráz, airsoftové zaměřovače nejsou konstruovány tak, aby ustály tento typ vibrací; mohou se proto zničit. S optikou pro skutečné zbraně si s tím nebudete muset dělat starosti, protože je navržená tak, aby zvládla zpětný ráz skutečných zbraní.
- Real steel optika bude MNOHEM lepší, než modely určené pro airsoftové zbraně. Oční reliéf - délka výstupní pupily (vzdálenost mezi okem a puškohledem) bude dobrá. Životnost baterie a korekci paralaxy bude mít real steel optika také na vysoké úrovni.
Nevýhody
- Na tento typ si budete MUSET kryt objektivu určitě pořídit. Akorát nevím, zda je to opravdová nevýhoda, protože kryt objektivu byste si na svou optiku měli pořídit tak jako tak. Ušetří vám velké sumy peněz a spoustu starostí.
- Real steel optika je velmi drahá. Pokud přemýšlíte o tomto typu optiky/zaměřovače, dostáváte se na cenu 500 dolarů (tedy přes 12 000 Kč) a výše! To znamená, že takováto optika klidně může stát více než zbraň, na kterou si ji chcete namontovat.
- Real steel optika, kterou si pořídíte, možná nebude přesně pasovat na vaši zbraň. Je to proto, že některé drážky na airsoftových zbraních nejsou vyrobeny stejně kvalitně jako na skutečných zbraních. Takže optika nemusí bezpečně sedět na zbrani a při pohybu se může otřásat.
Pár věcí ke zvážení při koupi optiky
Když kupujete optiku, je zde pár faktorů, na které je potřeba myslet.
Nejprve byste měli vzít v úvahu hmotnost. I když se to může zdát nepodstatné, na váze optiky záleží. Zbraň budete nosit celé hodiny, a jste-li fanouškem milsim her (simulace vojenských strategií), mohli byste ji s sebou tahat taky celé dny! Takže i malý rozdíl v hmotnosti bude mít při hraní DLOUHÝCH airsoftových her VELKÝ efekt.
Měli byste se také řádně podívat na rozměr orámování optiky. A to proto, že větší rámeček vám bude blokovat velkou část výhledu, čímž vám bude bránit v přehledu o okolí. Takže, pokud si můžete vybrat mezi silnějším rámečkem a tenčím, zkuste ten tenčí rámeček; zlepší se tak vaše periferní vidění.
Obrázek:
Tenký rámeček: lepší periferní vidění
Čočka
Rámeček
Silný rámeček: horší periferní vidění
Je také důležité zvážit, jakou vyberete barvu zaměřovací osnovy nebo mřížky. Většina typů zaměřovačů používá jednu ze dvou barev, a to buďto červenou nebo zelenou (lidské oko je obecně vnímavější k zelené barvě). Nezapomeňte, že zvolená barva se nebude hodit pro každou situaci. Řekněme, že vaše červená osnova funguje skvěle uvnitř arény v boji zblízka. Takže ji vezmete ven na ostré sluneční světlo a stane se CO?
To, že mřížku téměř neuvidíte. Čili si zapamatujte, že v různých typech prostředí se ZMĚNÍ vaše schopnost vidět osnovu v zaměřovači. Mohli byste si dokonce pořídit optiku, u které je možnost měnit barvu osnovy. Tak si zajistíte, že mřížku uvidíte vždy dobře, a to i při špatném osvětlení.
Shrnutí
Optika představuje skvělou možnost jak vylepšit svou schopnost najít a přesně vypálit na nepřátelské hráče. Liší se od sebe zvětšením, velikostí, tvarem a typem. A různé typy optiky jsou navrženy pro různá použití. Některé jsou optimalizovány pro zaměření cíle na krátkou vzdálenost, zatímco jiné jsou určeny na odstřelování nepřátel z velké vzdálenosti.
Druh optiky nebo zaměřovače, který si nakonec vyberete, bude VŽDY přímo propojen se stylem, jakým airsoft hrajete. Takže ať už si pořídíte kolimátor nebo puškohled s velkým zvětšením, rozhodnutí, jaký druh optiky si pořídíte, byste měli podřídit svém vlastnímu hernímu stylu.
Speciálně doporučujeme si pořídit kryt objektivu. A to zejména když používáte real steel nebo drahou optiku. Je možné je zakoupit za pakatel v obchodech s airsoftovým vybavením, a pokud chcete, můžete si vyrobit vlastní ochranné kryty z polykarbonátu.
Nováčkům nedoporučujeme, aby si pořizovali optiku pro skutečné zbraně. Jste-li ve hře nováčkem, měli byste se nejprve naučit, jak používat kolimátor/ zaměřovač a jak jimi zacílit. Jako nový hráč byste si měli hru nejdříve „osahat“ a zjistit, jaký herní styl vám nejlépe vyhovuje. Jakmile se rozhodnete pro konkrétní styl hry a nasbíráte nějaké zkušenosti s optikou, POTÉ můžete zvážit koupi optiky určené pro skutečné zbraně.
Mějte na paměti, že real steel optika bude mnohem dražší než když si pořídíte její airsoftovou napodobeninu. I když kvalitou zpracování se jí žádná airsoftová optika nevyrovná, je to prostě hodně drahá legrace.
Doufám, že si najdete ten správný druh optiky, který bude odpovídat vašemu hernímu stylu. A když na to půjdete s rozumem a nejdříve se naučíte si hru pořádně užít, pak byste měli být schopní si vybrat takovou optiku, která vaše schopnosti v bojovém poli posílí.