0

Puškohledy pro začátečníky: korekce paralaxy

(www.thetruthaboutguns. com)

TANGO6-illumination


















Mnoho talentovaných střelců to nikdy nedotáhne do sub-MOA skupiny, a to nikoli kvůli svým dovednostem, ale proto, že nepochopili korekci paralaxy puškohledu a k čemu to je. Nápověda: není to „postranní zacílení“. Ne doopravdy.

První věc, kterou musíte vědět o puškohledech s nastavitelnou paralaxou – což se bude týkat většiny z nich se zvětšením větším než, řekněme 8x nebo tak něco – je, že je třeba ignorovat vyznačení vzdálenosti v yardech na kolečku korekce paralaxy. Na většině modelů optiky, ani na těch nejšpičkovějších modelech, totiž prostě není přesné. Místo toho si budete chtít sami určit úpravy korekce pomocí metody, kterou si popíšeme níže.

Upozornění: jak jsem zjistil, korekce paralaxy na mém SIG TANGO6 5-30x je jedna z mála, která je 100% přesná. A jeho menší bratříček, již dříve recenzovaný TANGO6 3-18x (který jsem vyměnil za 5-30x) byl taky perfektní, nemyslím si, že bych měl prostě štěstí na dokonalý výrobek.

Nejdříve o krok zpět . . .

Čeho vlastně dosáhneme úpravou paralaxy? Na co to je?

Účelem - a tím myslím opravdovým - účelem korekce paralaxy puškohledu je umístit záměrnou osnovu do stejné ohniskové roviny jako je cíl. Pokud postupujete správně, výsledkem je, že když se vaše oko bude pohybovat vzhledem k puškohledu, záměrná osnova se nepohybuje okolo cíle.

I když jsem rozuměl výsledku a proč je to důležité, doopravdy jsem nepochopil tu věc se „stejnou ohniskovou rovinou“ (ani jsem se moc nenamáhal porozumět tomu, jak to funguje) až dokud mi Ladd Hall nepředvedl naprosto jasnou vizuální demonstraci na střelnici v Mill Creek:

Rozhlédněte se po místnosti, kde se nacházíte, a vyberte si malý cíl. Ano, hned teď. Může být 10 stop daleko, nebo 50. Na tom nezáleží. Nyní vystrčte palec, jako byste chtěli stopovat, zavřete své nedominantní oko a palec umístěte přímo na cíl. Palcem vůbec nehýbejte a trochu pohněte hlavou. Vaše „záměrná osnova“ (palec) různě rotuje kolem cíle.

A teď si buď zavolejte pomocníka, nebo si jen představte, že někdo jde a fyzicky položí palec na váš cíl. Můžete vrtět hlavou dokola jak chcete, ale vaše „záměrná osnova“ zůstává nehybná, přímo na středu terče.

Rozdíl je v ohniskové rovině. V prvním případě je váš palec v ohniskové rovině několik stop před vaším okem, zatímco cíl je v jiné rovině dále od vás. V druhém případě je palec ve stejné ohniskové rovině jako cíl. Změna úhlu mezi okem a cílem neposune záměrnou osnovu na cíli, protože jsou na stejném místě a úhel, který oba svírají, je vždy stejný.

Pokud máte absolutně dokonalou opěrku tváře a oko máte vždy na přesně stejném místě za puškohledem při každém jednotlivém výstřelu a z každé střelecké pozice, pak se o správnou korekci paralaxy nemusíte starat. Na druhou stranu, vy ve skutečnosti neexistujete. Pro nás ostatní ... nás všechny:

Korekce paralaxy

Podívejte se přes puškohled a umístěte záměrnou osnovu hezky na malý střed terče. Pušku nechte v co největším klidu jak je to jen fyzicky možné – nejlépe na nějaké podložce nebo dvojnožce a pohněte okem, aniž byste opustili výstupní pupilu (obraz nezmizí). Zůstává záměrná osnova na středu nebo se pohybuje? Pokud se hýbe, pohybujte kolečkem korekce paralaxy tak dlouho, dokud nepřestane.

Může být na odpovídající značce vzdálenosti na korekci paralaxy vašeho puškohlede, ale pravděpodobně nebude. To by mohlo obrázek perfektně zaostřit, ale klidně tomu tak nemusí být. Možná nejčastější chybou, kterou střelci dělají, je, že jednoduše točí kolečkem ke značce na číselníku paralaxy. Druhá nejčastější chyba: používají ji jako „postranní zacílení“ a otáčejí tak dlouho, dokud není obraz co možná nejostřejší.

Vtip je v tom, že nezáleží na tom, zda je obraz naprosto jasný. Musí být jen dostatečně jasný, aby bylo možné určit střed terče. Prvořadá je nulová chyba paralaxy. Pokud se nulová paralaxa a dostatečně jasný obraz nepřekrývají, máte vadný puškohled. Navíc absolutně nezáleží na tom, zda je váš cíl 100 yardů daleko a vy jste skončili bez paralaxy na značce 70 či 135 yardů na stupnici puškohlede. Jestliže máte možnost jak nastavit paralaxu na vzdálenosti, na které střílíte, je to v pořádku.

Paralaxu je třeba upravit pokaždé, když se změní vzdálenost cíle. Pokud ji necháte nastavenou na 100 yardů a poté zamíříte na 500 yardů, výsledkem může být odchylka paralaxy o pár minut na zaměřovací osnově. Když zapomenete otočit kolečkem paralaxy, je to velká chyba. 

V praxi 

I když nutnost korekce nastavení paralaxy na puškohledu pro každou vzdálenost se jeví pomalu a těžkopádně, je to něco, co byste měli udělat jen jednou pro různé vzdálenosti. Prostě si to zapamatujte nebo si napište poznámky. Jakmile si zapamatujete, že číselník s nastavenou paralaxou pro daný puškohled by měl být na hodnotě 75 yardů pro cíl ve 100 yardech, na 200 yardech pro cíl ve 200 yardech, na 460 yardech pro cíl ve 400 yardech, na nekonečnu pro všechny cíle od 500 yardů dále atd., už nebude potřeba „test vrtěním hlavou“ podstupovat. 

Chcete-li však ze své pušky vydolovat co nejvyšší přesnost, otáčení hlavou se nevyhýbejte. Neulehčujte si práci spojenou s hraním si s kolečkem tak dlouho, dokud chyba paralaxy opravdu nezmizí. 

Natočíte-li „postranní zacílení“, mohli byste skončit se záměrnou osnovou, která bude klidně o palec mimo střed terče jen při nepatrném pohybu oka za puškohledem o pár milimetrů. Stručně řečeno, můžete pak dělat všechno ostatní na vaší zbrani s klikáním po 0,25 MOA úplně perfektně, ale nikdy se do skupiny pod minutu nedostanete.

Chyba paralaxy

Teď, když víme, co je to chyba paralaxy a co ji způsobuje, víme, jak je důležité ji korigovat. Udělejte si čas, a i když u toho budete vypadat trochu hloupě, vrťte hlavou za puškohledem kolem dokola a správně si nastavte chybu paralaxy. Vaše skupiny vám budou vděčné.