Montážní systémy pro střelné zbraně: který je nejlepší?
Autor: Kevin Haight, P.E. z Catalyst Arms
Protože možností jak upevnit příslušenství na střelnou zbraň je nespočet, je občas těžké říct, který montážní systém je nejlepší. A někdy dokonce i to, jaký typ vlastně máte na své střelné zbrani. V tomto článku najdete seznam těch nejobvyklejších typů a návod, jak je poznat. Není to úplný výčet, nicméně doufáme, že pomůže všem, kteří nevědí, jaké možnosti existují, se zorientovat v tom, co je na trhu k mání.
LIŠTA PICATINNY / NATO Historie
Tato montážní lišta dostala jméno podle vojenského výzkumného a výrobního závodu Picatinny Arsenal ve státě New Jersey v USA, který dostal v roce 1992 za úkol vyvinout standardizovaný montážní systém pro americkou armádu. Konstrukce vychází z úpravy tehdy dostupných montážních systémů Weaver. V ústavu zkoumali rozměry různých výrobků typu Weaver a průměr naměřených hodnot pak použili pro konstrukci nového systému.
Společnost Picatinny Arsenal přiznala, že nová konstrukce je podobná již existujícímu montážnímu systému použitém na houfnici 105 mm Howitzer. Konstrukci lišty Howitzer zmenšili a spolu s předchozí variantou vybrali do výroby a na další prozkoumání.
Montážní systém s novou konstrukcí byl přijat jako standard v roce 1995 s označením Mil-STD-1913.
NATO lišta – vylepšená verze montážního systému Picatinny používající metrický systém. Montážní lišta standardizovaná normou STANAG 4694 NATO byla navržena ve spolupráci s přednímu výrobci zbraní jako jsou Aimpoint, Beretta, Colt, FN Herstal nebo Heckler & Koch a byla schválena Skupinou pro vyzbrojování pozemních sil NATO (NAAG) v roce 2009. V ČR byla tato norma přijata v roce 2012.
Mezi hlavní změny verze lišty pro NATO patří konverze na metrický systém, zpřísnění některých tolerancí a odlišné doporučované kontaktní plochy pro příslušenství. Výsledkem je konzistentnější montáž příslušenství, např. držáků zaměřovačů, kterou lze snadněji opakovat.
Jak ji poznat
Lištu typu Picatinny / NATO poznáte snadno díky jejímu unikátnímu tvaru a velikosti. Ale rozdíl mezi MIL-STD-1913 a standardizovanou lištou NATO nelze rozeznat pouhým okem. Níže uvádíme pár věcí, které je potřeba vědět, používáte-li tento typ montážního systému.
- Standardizovaná lišta NATO je zpětně kompatibilní s americkou lištou MIL-STD-1913.
- Lišta Mil-STD-1913 MŮŽE vyhovovat specifikacím NATO, ale také nemusí.
- Každé příslušenství s montáží Mil-STD-1913 bude fungovat s oběma systémy.
- Příslušenství s montáží NATO bude fungovat na obou lištách, ale, abyste plně využili vylepšení zavedených NATO, měli byste používat standardizovanou lištu NATO.
Typické použití
Používají se jak na montáž zaměřovačů, tak pro další příslušenství, např. extra nosné popruhy, svislé rukojeti, dvojnožky atd.
Výhody
- Oblíbené u majitelů zbraní řady AR-15 (tj. rozšířený systém, hodně příslušenství).
- Národní normy zaručují kompatibilitu a zaměnitelnost.
- Skvěle se hodí na upevnění celé řady příslušenství, od zaměřovačů po nosné popruhy.
- Jednotné drážky pro zpětný ráz umožňují flexibilní montáž po celé délce lišty.
Nevýhody
- Opakovatelnost montáže, zvláště upevnění zaměřovačů (vyřešeno vylepšením NATO).
- Na pohled „ošklivé“ (dle názoru některých lidí).
WEAVER
Historie
Montážní systém Weaver vyvinul v roce 1905 William Ralph Weaver ve své společnosti na výrobu teleskopických zaměřovačů W.R. Weaver Co. Montáž Weaver sloužila jako základ pro vývoj montážní lišty Picatinny.
Jak jej poznat
Montáže typu Weaver a Picatinny mají v podstatě stejný profil. Nejviditelnějším rozdílem je velikost a umístění drážek pro zpětný ráz. Většina montáží Weaver je určena pro konkrétní použití, umístění drážek je tedy různé, podle typu použití.
Praktickým důsledkem je to, že některé typy příslušenství pro montážní systém Weaver lze připevnit na lištu Picatinny / NATO. Ale příslušenství pro montážní systém Picatinny / NATO obvykle na montáži Weaver nebude fungovat.
Typická použití
Většinou se používá pro upevnění optiky a mířidel.
Výhody
- Na trhu je již mnoho let, díky tomu k němu existuje široké spektrum kompatibilního příslušenství.
Nevýhody
- Opakovatelnost montáže, zvláště upevnění zaměřovačů.
- Omezené možnosti montáže po celé délce lišty.
- Na pohled „ošklivý“ (dle názoru některých lidí).
LIŠTA ARCA (Arca-Swiss/RRS/Dovetail)
Historie
Montážní systém Arca byl vyvinut v 90. letech 20. století původně švýcarskou společností Arca-Swiss, která vyrábí profesionální kamery, a dnes sídlí ve Francii.
Systém rychloupínacích destiček Arca-Swiss tvořil původně dvousložkový mechanizmus. První část, obecně nazývaná „destička“, se upevnila na kameru nebo objektiv (nebo v případě výrobců zbraní obvykle na nadpažbí). Je dodávána ve standardu Arca, se 45° rybinovým spojem (anglicky „dovetail“) a může být různě dlouhá. Druhou část tvoří montážní základna, o které obvykle hovoříme jako o „svorce“, na kterou se destička přichytí a upevní.
Jak ji poznat
Typická použití
Montáže dvounožek, stativů, rukojetí, zarážek
Výhody
- Ve velmi stresové situaci (např. lov nebo soutěž) může být možnost rychle posunout příslušenství dopředu nebo dozadu, tak aby bylo možné při střelbě z dvojnožky nebo trojnožky upravit polohu, zásadní pro přesnost výstřelu.
- Rovná spodní strana umožňuje stabilní opření o zábradlí nebo střeleckou tašku.
- Rychlá výměna prázdného / plného zásobníku na trojnožkové montáži.
- Rychlá výměna dvojnožky za jiný typ nebo délku nožiček.
Nevýhody
- Příslušenství je poměrně drahé, protože přechod z použití primárně pro profesionální kamery na použití ve zbrojním průmyslu proběhl poměrně nedávno.
- Ale jak přibývají další výrobky, ceny se snižují.
M-LOK / MOE (MAGPUL)
Historie
Na konci roku 2007 vyvinula společnost Magpul Industries Corp pušku Masada Concept Rifle, jež disponovala polymerovým předpažbím se třemi podlouhlými otvory, které se chovaly jako montážní plocha v negativní poloze pro montážní systémy na příslušenství.
Tyto otvory se staly jedním z prvních montážních systémů využívajících tzv. „negativní prostor“, který umožňoval uživateli umístit montážní lišty pouze tam, kde byly potřeba, oproti systému, kdy bylo potřeba celý povrch pokrýt lištami, které se pak zakryly krytkami. Díky tomuto systému bylo také možné některé příslušenství nasazovat napřímo, např. přední rukojeti nebo svítilny, aniž by byla potřeba kontaktní plocha.
V roce 2009 bylo uvedeno na trh předpažbí MOE pro běžné střelné zbraně typu AR15 / M16, díky čemuž se z tohoto systému s otvory, včetně všech lišt, montáží svítilen, rukojetí a dalšího příslušenství stala celkem běžná záležitost.
Od doby uvedení systému MOE s otvory na trh bylo vyrobeno několik milionů kusů různého příslušenství kompatibilního s MOE sloty. Ač si společnost Magpul systém původně vyvinula speciálně pro sebe, za dobu jeho existence se objevily i další společnosti, které vyrábí příslušenství kompatibilní s MOE systémem.
Montážní systém MOE nebyl nikdy oficiálně zaveden jako otevřený standard a nutnost mít přístup k zadní straně montážní plochy omezoval jeho použití. Navíc, v závislosti na druhu příslušenství, nebyly rozestupy mezi otvory vždy dostatečně malé či rovnoměrné tak, aby jej bylo možné připevnit na požadované místo. Díky tomu je systém a příslušenství MOE méně použitelné s free float předpažbími, která neumožňují přístup k montážní ploše ze zadní strany. Proto inženýři ze společnosti Magpul dali před zdokumentováním a zveřejněním informací k původnímu systému MOE otvorů a svařovacích matic přednost tomu, aby sadu vlastností MOE systému výrazně vylepšili. A tak se zrodil M-LOK.
M-LOK je zkratka pro Modular Lock system (modulární zámkový systém). Montážní systém M-LOK si ponechal vzhled s podlouhlými otvory, podobně jako měl systém MOE (ale s jinými rozměry). Nové otvory jsou větší, mají hranaté strany a nový systém přinesl také nové funkcionality:
- Možnost přímé montáže.
- Vačkový upínač pro T-drážky.
- Optimalizace pro výrobky z kovů a polymerů.
- Tlumiče zpětného rázu / nárazů.
- Možnost zvolit polohu mezi otvory.
- Vícesměrná montáž.
- Zpětná kompatibilita se systémem MOE.
Jak jej poznat
Typická použití
Příslušenství typu extra nosné popruhy, svislé rukojeti, dvojnožky, svítilny, světla, lasery, atd.
Výhody
- Příslušenství lze nasadit rychle a snadno, přičemž si zbraň zachovává stabilitu při zpětném rázu / nárazu.
- Flexibilita při montáži na požadovaná místa díky dobře rozloženým otvorům.
- Otevřený standard, a proto je na trhu mnoho různých společností, které vyrábějí výrobky pro tento montážní systém. Nahrává to také množství dostupného příslušenství s garancí konzistence a zaměnitelnosti.
Nevýhody
V konstrukci původního systému MOE bylo několik nedostatků:
- Systém MOE nebyl nikdy oficiálně zaveden jako otevřený standard.
- Nutnost mít přístup k zadní straně montážní plochy omezovalo jeho použití.
- Rozestupy mezi otvory nebyly vždy dostatečně malé či rovnoměrné tak, aby bylo možné připevnit příslušenství na požadované místo.
O slabinách montážního systému M-LOK vlastně není co psát.
KEYMOD
Historie
Společnost VLTOR Weapon Systems se zpočátku věnovala konstrukci, která se stala základem systému KeyMod. V průběhu vývoje prvního prototypu tohoto systému přišel za Ericem Kincelem z VLTOR Weapon Systems John Noveske z firmy Noveske Rifleworks s návrhem konstrukce univerzálního systému pro montáž příslušenství. Po krátké vzájemné spolupráci, během níž Todd Krawczyk z Noveske Rifleworks navrhnul vylepšení zámku / matice proti otáčení příslušenství, se John Noveske rozhodnul pro návrh, z nějž se vyklubal systém KeyMod pro předpažbí a příslušenství série NSR.
První specifikace systému KeyMod byly zveřejněny v červenci 2012. Poslední revize byla zveřejněna v říjnu 2012.
KeyMod je open-source konstrukce, která byla dána veřejně k dispozici ve snaze standardizovat univerzální montážní systémy dostupné na trhu s příslušenstvím ke střelným zbraním. Systém KeyMod je určený pro přímé montáže příslušenství na střelné zbraně, např. montáže svítilen, laser modulů, mířidel, montáže zaměřovačů, svislých rukojetí, lištových krytek, zarážek pro ruku hand stops, zarážek barrier stops atd. Cílem je se vyhnout nutnosti vybavit systém lištami MIL-STD-1913 kolem celého předpažbí. Díky systému KeyMod si uživatel může umístit lišty MIL-STD-1913 tam, kde je potřebuje (klidně i na pozici 45°). Systém KeyMod má dvě části: KeyMod otvor a KeyMod matici.
Jak jej poznat
Nejdůležitější je rozteč mezi otvory, která je založená na rozložení dle standardu MIL-STD-1913, což zaručuje nejvyšší možnou kompatibilitu s dostupným příslušenstvím.
Typická použití
Příslušenství typu extra nosné popruhy, svislé rukojeti, dvojnožky, světla, lasery, atd.
Výhody
- Flexibilita při montáži na požadovaná místa díky dobře rozloženým otvorům.
- Otevřený standard, a proto je mnoho různých společností, které vyrábějí výrobky pro tento montážní systém. Nahrává to také množství dostupného příslušenství s garancí konzistence a zaměnitelnosti.
Nevýhody
Stejně jako u M-LOKu, nenajdete zde moc slabin, o kterých by se dalo psát. Níže uvádíme pár sporných možností:
- náklady na výrobu
- vzhled
- možná méně odolný proti nárazu? V minulosti se objevily články, které upozorňovaly na to, že při nárazových zkouškách se příslušenství KeyMod mohlo uvolnit, není však jisté, jak odborné tyto testy byly.
DOVETAIL (RYBINA)
Historie
Systémy Dovetail (s rybinovým spojem) se vyskytují v několika variantách a velikostech, podle toho, kdo je vyrábí. Nejrozšířenější je 11 mm a 3⁄8 palce (9,5 mm). Objevují se pod různými názvy, např. montážní lišta Tip Off Rail, .22 Tip Off Rail, 3/8” Dovetail, nebo 11mm Dovetail.
Jak je poznat
Systém 3/8” Dovetail se běžně vyskytuje na malorážkách a vzduchovkách určených pro americký trh. Rybina se měří od špice na spodní straně obou rovnoběžných drážek. A je vyfrézovaná pomocí 45° soustružnického nože.
11 mm rybina se běžně vyskytuje na zbraních s nízkým zpětným rázem určených pro evropské trhy. Rybina se měří od špice na vrcholu obou rovnoběžných drážek. A je vyfrézovaná pomocí 60° soustružnického nože.
Zhruba 14 mm rybina je běžná u střelných zbraní vyráběných v bývalém sovětském / východním bloku. AK-47 používá postranní montážní rybinu (někdy se jí říká také montážní lišta Varšavské smlouvy - Warsaw Pact Rail), která na špici rybiny měří cca 14 mm. U zbraní pocházejících z této části světa moc standardizací nenajdete. Zjistíte ale, že montáže pro tyto rybiny mají široké spektrum možností úprav, které tuto nevýhodu dorovnají.
Typická použití
Montáž puškohledů
Výhody
- Rybiny o délce 3/8” a 11 mm jsou velmi častými montážemi u malorážek a vzduchovek.
Nevýhody
- Ačkoli jsou dva výše uvedené rozměry nejčastější, žádný oborový standard zde nehledejte. Trochu se to lepší, ale dosud nepadla volba na žádný z uvedených rozměrů.
- Díky malým rozměrům je rybina vcelku přijatelná pro malorážky a zbraně s nízkým zpětným rázem, ale širší systémy Weaver nebo Picatinny poskytují širší základnu pro montáž optiky.
QD MONTÁŽE
Historie
Rychloupínací montáže pro popruhy (Quick Detach - QD), nebo také „Flush Cup“ montáže pro popruhy jsou typem montážního bodu určeného pro připínání popruhů. „Otočná QD montáž popruhu“ obvykle odkazuje na část přichycenou k popruhu, zatímco „cup“ (kalíšek) označuje odpovídající objímku na střelné zbrani.
Otočný čep drží na místě díky aretaci čtyř koulí připojených k tlačítku, které tlačí proti stěnám objímky. Otočný čep popruhu lze rychle připnout a odepnout pouhým stiskem QD tlačítka, které zruší aretaci koulí.
Kalíšky Flush cups lze připevnit k dlouhým zbraním různými způsoby, například lze vyvrtat díru v pažbě a zašroubovat do ní Flush cup objímku, nebo použít adaptér určený pro jiné montážní standardy, např. Picatinny nebo M-LOK.
Jak je poznat
Objímky mohou být zabudované do pažby či se vyskytovat jako doplňky po stranách zbraně.
Typická použití
Závěsné body pro popruhy
Výhody
- Díky rychloupínací QD montáži rychle připnete / odepnete popruh z pušky. V závislosti na typu QD montáže se spojovací bod buďto otáčí, nebo zůstává v jedné poloze (bez otáčení).
Nevýhody
- Může i nemusí na střelné zbrani být, podle toho, jakou máte. Pokud na ní není, v porovnání se standardní otočnou montáží může být o něco dražší. Ale podle toho, na co ji potřebujete, se to díky její lepší funkčnosti může vyplatit.
STANDARDNÍ OTOČNÉ MONTÁŽE
Historie
Závěsný otočný čep, někdy nazývaný „otočný čep Uncle Mike“, je typem montážního bodu, který se používá pro připevňování popruhů a dvounožek k puškám.
Závěsné otočné čepy lze upevnit k dlouhým zbraním různými způsoby, např. pomocí dřevěných nebo strojních šroubů zavrtaných do pažby, hlavňového pásu, nebo pomocí adaptérů určených pro jiné montážní standardy, např. Picatinny nebo M-LOK.
Jak je poznat
Standardní závěsné otočné čepy se vyskytují v mnoha různých tvarech a velikostech, ale určující charakteristikou je otvor o průměru 0,15” (3,81 mm) a šířka cca 5/16” (8 mm). Otočná montáž může být upevněna k pažbě jako samostatná část, nebo v případě plastové lisované pažby může být i její součástí.
Typická použití
Adaptéry pro popruhy nebo dvounožky.
Výhody
- Jsou standardem u loveckých pušek a na téměř všech typech jsou již předinstalované.
Nevýhody
- Nehodí se pro taktické popruhy a pušky, protože jsou většinou umístěny tak, že se pro tyto účely nehodí.